MİKRO BOTOKS – MEZO BOTOKS – IŞILTI BOTOKSU

 • Kaz ayakları olarak adlandırılan göz dış kısmındaki çizgiler
 • Kaşların çatılması ile oluşan kaş arası çizgiler
 • Alın çizgileri
 • Burun kaslarının kasılması sonucu burun kökünde oluşan tavşan çizgileri
 • Ağız etrafındaki çizgilenmeler
 • Dudak kenarından çeneye doğru inen çizgiler
 • Çene bölgesindeki portakal kabuğu görünümünü azaltmak
 • Boyun bölgesi kırışıklıkları
 • Burun ucunun yukarıya doğru kaldırılması
 • Koltuk altı, el ve ayaktaki terlemeyi azaltmak,
 • Kaş kaldırma,
 • Migren ağrılarını tedavi etmek için kullanılır.


Bu teknikte, gülerken oluşan aşırı diş eti görünürlüğünü azaltmak için dudak üzerinize botoks uygulaması yapılır. Bu işlem sonrası gülüşünüz daha doğal ve çekici bir görünüm kazanır.BOTOKS

SORU & CEVAP

Dişeti Gülüşü 'Gummy Smile' Botoksu

Terleme Tedavisi için Botoks
Migren Botoksu

Göz çevresi bölgesine yapılan bu uygulamada hedef alan kaz ayağı çizgileridir. Göz çevresini kaplayan deri, vücudun diğer bölgelerine oranla son derece ince ve hassas yağ bezlerinin olmaması nedeniyle oldukça nemsiz, dolayısıyla çevre etkilerine karşı oldukça savunmasız cilt yüzeyleridir. Bu nedenle göz çevresi, yaşlanma belirtilerinin ilk başladığı yüz bölgesidir. Göz çevresi çizgilerinin tedavisi için kaz ayakları botoks oldukça etkilidir.
Kaz ayağı botoksu uygulaması, tam olarak mimik hareketlerinin oluşumunu hazırlayan çizgi ve kırışıklığın hemen altındaki kas dokusuna botoks enjekte edilmesidir. Bu şekilde kas rahatlatılır ve çizgi ve kırışıklığın daha da derinleşmesi önlenmiş olur. 

Çene Botoksu  ( Kare Yüz Ve Diş Gıcırdatma )

Botulinum Toksin Uygulaması Uygulama Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Paragrafınızı buraya yazın.

Bazı kişilerde çene ucu bölgesinde gözle görülür fazlalıkta kas hareketi vardır. Konuşma, yemek yeme ya da değişik ifade durumlarında çene ucunda portakal kabuğu görünümünde  kırışıklık oluşur. Çene ucuna yapılacak botoks enjeksiyonu, artık düzgün bir görünümün olmasını sağlayacak çene ucu daha oval bir hale gelecektir. Bölgede oluşan kırışıklıkların yok edilmesi için çene botoksu çok önemli bir uygulama haline gelmiştir.

Burun Üstü Botoksu ( Tavşan Çizgileri - Bunny Lines )

Cumhuriyet Bulv. No:161 D:2 ALSANCAK / İZMİR

Kaş Arası Botoksu
Gülme, kızma, şaşırma, gözleri kısma gibi mimik hareketleri sonrası yüz cildinde dinamik çizgilenmeler oluşur. Yıllar içinde bu mimik hareketlerinin tekrarlanması sonucu ciltte oluşan dinamik çizgilenmeler kalıcı hale gelir ve bu alanlarda kalıcı kırışıklıklar ortaya çıkar. Kırışıklıklar en sık alın, kaş arası, göz dış kenarları ve ağız çevresinde görülür. Mimik hareketleri sonucu yüzünde dinamik çizgilenmeleri oluşan kişilere botoks tedavisi uygulanabilir. Uygulama yapılan bölgenin cilt kırışıklıkları giderilir ve deri gerginlik kazanmış olur.

0 232 371 63 63

0 532 243 43 42

Alın bölgesinde bulunan paralel çizgilere yapılan botoks uygulamasıdır. Alın kırışıklıklarının giderilmesi hedeflenirken yüzdeki doğal mimik ifadelerinin bozulmaması ve yapay bir görünüm ortaya çıkmaması önemlidir.

Botulinum Toksini Nasıl Uygulanır ?

Dudak Botoksu

Çene Ucu Botoksu

Botulinum Toksin Tedavisinin Etkisi Ne Zaman Fark Edilir ve Etkisi Ne Kadar Sürer ?MİNİMAL - ÖNLEYİCİ BOTOKS

·       Uygulamadan sonra uygulanan alanda herhangi bir değişiklik olmaz ve günlük normal aktivitelere hemen dönülebilir.
·       Uygulama yapılan bölgeye toksin dağılımını en aza indirmek için 6-8 saat süreyle dokunulmamalı, masaj yapılmamalıdır.
·       Uygulamayı takiben 4-8 saat süreyle, ilacın farklı kas gruplarına yayılarak yapabileceği yan etki riskini önlemek için, yatılmamalı ve dik konumda kalınmalıdır.
·       Uygulama sonrası 4 saat süreyle sıcak duş alınmamalıdır. Ağır egzersiz ve yüzme sporundan kaçınılmalıdır.
·       Uygulama sonrasında oluşacak olan küçük kabarıklıklar ve kırmızı noktalar birkaç saat içinde kendiliğinden kaybolacaktır.


Burun sırtından her iki tarafta göze doğru uzanan hafif kavisli çizgilere tavşan çizgileri (bunny lines) denilmektedir. Bu bölgeye yapılan küçük bir botoks dokunuşuyla, bu olumsuz görünüm giderilebilmektedir.

Paragrafınızı buraya yazın.

Botulinum Toksin uygulaması öncesinde nelere dikkat etmek gerekir ? 


DOKTORUNUZA SORUNinfo@mest.co

Erkekler İçin Botoks "Brotoks"

BOTULİNUM TOKSİN / BOTOX – BOTOKS - DYSPORT

Botulinum Toksin Nedir ?

0 232 371 63 63

0 532 243 43 42

Botoks uygulaması ile bazı kişilerde özellikle gülümseme sırasında oluşan burun ucu düşüklüğü düzeltilebilir.  Burundaki kemer, asimetri gibi bazı sorunların tedavisi botoks ve dolgu uygulamaları ile yapılabilir. Ancak burundaki her estetik problem için botoks ve dolgu uygulamaları yeterli olmayabilir. Muayene sonrasında bu uygulamasnın size uygunluğu belirlenecektir. Burundaki ciddi boyuttaki deformasyonlar sadece cerrahi yöntemler ile kalıcı bir şekilde tedavi edilmelidir.

Tüm Yüz Botoks Uygulaması

SİTE HARİTASI

Stresli ve kızgın bir görünüm oluşturan kaş arası çizgilere yapılan botoks uygulaması ile bu gergin görünüm giderilerek daha yumuşak ve genç bir ifade sağlanır. Bu bölgedeki çizgilerin çok derin olması durumunda botulinum toxin enjeksiyonu ile birlikte hyaluronik asit dolgu uygulaması da gerekebilir.

 • Botulinum toksin tedavisinin etkisi enjeksiyonu takiben 3-7 gün içinde ortaya çıkar.


 • İlacın etkinliği kişiden kişiye hatta aynı kişide bile farklılık gösterebilir. İlacın etkisi uyku düzeni, hastalıklar, kullanılan ilaçlar, alkol-sigara kullanımı gibi faktörlere bağlı olarak 2-6 ay arasında sürmektedir. Ortalama etki süresi 3-4 aydır.


 • Daha büyük yüz kaslarına sahip olan hastalarda (erkekler gibi) veya yüz kaslarını daha fazla kullanan, çok mimikli kişilerde tedavinin daha sık aralıklarla uygulanması gerekebilir.
 • Son 4 ay içinde Botulinum toksin yaptırdıysanız,
 • Aspirin veya diğer kan sulandırıcıları kullanıyorsanız doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekir.
 • İşlemden önce ağrı kesici ilaçlar veya C vitamini, gingko, ginseng ve türevleri gıda destekleri kullananlar bireylerde, morluk oluşma ihtimali artar. Bu nedenle, mümkünse işlemden bir hafta önce bu ilaç veya gıda desteklerini bırakmanız önerilir.

Kültür Mah. Cumhuriyet Bulv.       Martı apt. No:161 D:2       

ALSANCAK / İZMİR

( Tevfik Fikret Lisesi karşısı )

Boyun ve Dekolte Botoksu – Nefertiti Botoksu

Migren hastalarına estetik amaçlı yapılmasının ardından migren ağrılarının azalmasıyla migrene de iyi geldiği tesadüfen keşfedilmiştir.
Migren ağrılarının çoğunda altta yatan neden baş bölgesindeki kasların gerginliğidir. Migrende ağrı ataklarını oluşturan kasların gerginliği ortadan kaldırılırsa, migren ağrılarına neden olan faktörlerden biri de ortadan kaldırılmış olur. Migren tedavisi için ağrı kesici birçok ilaç kullanılır. Ancak botoksun en büyük avantajı, ağrıyı geçirmesi değil, ağrının ortaya çıkmasını engellemesidir. Migren hastalarının büyük kısmı fayda görür. Bu fayda migren atak sıklığında azalma ya da atak ağrısının daha az olması şeklindedir.
Enjekte edilen botoks dozu sinir ve kasların gevşemesini sağlar ve bu nedenle ağrı geçer.
Migren rahatsızlığı olanlar 6 ayda bir yaptıracakları botoks uygulaması ile migren rahatsızlıklarını giderebilirler. Botoks uygulaması migren tedavisinde kesinlikle güvenilir bir yöntemdir. Alanında uzman bir doktor tarafından uygulandığında risksiz ve tam başarılı sonuçlar alınır.

Birçok kişinin şikayetçi olduğu bir estetik sorun olan kaş düşüklüğü botoks enjeksiyonu ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.
Kaşın 1/3'lük dış kısmının hafif kalkık bir formda olması kişiye dinlenmiş, daha enerjik, daha güzel bir görünüm vermektedir. Bu görünüm, çeşitli nedenlerle ameliyat tercih etmeyen veya ameliyata uygun olmayan hastalarda kaş kaldırma botoksu ile sağlanabilmektedir. Bu teknik aynı zamanda üst göz kapağındaki hafif fazlalıkların da belirginliğini azaltır.
Botoksla kaş kaldırma uygulamasının başarıya ulaşabilmesi için doğal görünmesi çok önemlidir. Kaşın yeniden konumlandırılmasında yapılacak hatalar yüz ifadesinin değişmesine neden olur. Örneğin kaşların uç kısmının olması gerektiğinden daha yukarıda olması ya da kaşın orta kısmının aşırı derecede yukarıda olması kişide şaşkın ve yapay bir görünüme yol açar. Kötü botoks örneklerinin en önemli sebebi aşırı yükseltilmiş kaş botoksu uygulamalarıdır. Bu nedenle uygulamanın uzman hekim tarafından yapılması çok önemlidir.

Alın Botoksu Uygulaması

KONUMUMUZ

Bazı kişilerde, çiğneme kası olan masseter kası büyüktür ve ekstra yüz genişliği yaratır. Güçlü, kare bir çene hattı, erkek hastalarda arzu edilen bir özellik olsa da, kadınlarda daha yumuşak ve ince yüz şekli istenir. Çene botoksu, çiğneme kasının yer aldığı yüzün alt kısmının inceltildiği estetik prosedürüdür.
Çiğneme kası bölgesi olarak adlandırılan yüzün alt kısmının inceltilmesinin iki yönlü faydası vardır. Hastaların yüz dengesini artırılır, kare şeklinde olan çene çizgisi oval bir hale getirilebilir. İkincisi, bazı hastalar çiğneme kasının aşırı büyük olması nedeni ile ağrı ve rahatsızlık duyabilir. Botoks uygulaması, çiğneme kasının hacmini azaltırken, hem görünüşü düzeltir hem de kasın çevre dokularda oluşturduğu rahatsızlığı azaltır. Stres başta olmak üzere farklı nedenlerle de yaşanan diş gıcırdatma problemi de çene botoksu uygulaması ile tedavi edilebilir.
Botoks uygulamasından bir hafta sonra hastalarda çiğneme kasının yumuşadığını ve 6 hafta sonra çene çizgisinin inceldiği görebiliriz. Araştırmalar 2-3 tedaviden sonra çene ovalinde “uzun süreli değişiklikler” olduğunu ortaya koymaktadır. 

“Sanatçı botoksu” adıyla da bilinen bu yöntemde botoks kas yapının içine değil, cilt altına enjekte edilmektedir. Böylece enjeksiyondan sonra hasta tüm kaslarını tamamen hareket ettirebilir ve ifade değişikliği yaşanmaz.
MezoBotoks’un içerinde botoksla beraber vitaminler ve hyalüronik asit de mevcuttur. Enjekte edilen botoks miktarı klasik botoks uygulamalarına göre daha seyreltiktir. MezoBotoks cildin pek çok noktasına küçük dozlarla enjekte edilir.
MezoBotoks’un en belirgin etkileri pürüzsüz bir cilt, daha sıkı gözenekler, yüz kaslarının hareket yeteneğini korumak ve donuk bir ifade oluşturmadan, ışıl ışıl parlayan doğal bir görünüm oluşturmaktır.
Mezobotoks aynı zamanda akne sorunlarını azaltmakta, gözenekleri daraltmaktadır. Işıltı botoksu, ayrıca keloid denilen yara izlerini azaltmak için de özellikle kullanılan bir yöntem olmuştur. Mezobotoks yüz bölgesi dışında boyun, dekolte, bacak ve kol içleri ve tedavisi zor benzer vücut bölgelerine de başarı ile uygulanmaktadır. 
Botulinum toksini muayenehane ortamında uygulanabilir. Uygulamadan 30 dakika önce uygulanacak bölgeye anestezik krem sürülür.  Enjeksiyonlar için çok ince özel bir iğne kullanılır. Botulinum toksini belirli kaslara küçük miktarlarda enjekte edilir. Yüzümüzde 43 kas vardır. Tedavinin en iyi şekilde olması için, botulinum toksin enjeksiyonlarını uygulayan kişinin doğru noktaları belirlemesi çok önemlidir. Sadece deneyimli bir doktor doğru kasları dikkatle seçerek sadece kırışıklığa neden olan kasları zayıflatır. Böylece doğal yüz ifadesi korunur. Uygulama için 15 dakikalık bir süre yeterlidir.
Botoks yaptırmaya devam edilmezse kırışıklıklar kötüleşir mi ?
Botulinum toksin etkisi başladıktan sonra mimik kaslarının hareketi azalacağından kırışıklıklar bu süre içerisinde derinleşmeyecektir. Sonradan Botulinum toksin uygulamasına devam edilmezse herhangi bir zararı olmayacaktır.

Botoks ile kırışıklık tedavisinin riskleri nelerdir ?
Botulinum toksin ile kırışıklık tedavisi uygulanması sonucu yüzün ifadesiz bir görüntü alması, kaşların aşırı kalkması en çok şikayet edilen ve istenmeyen riskler arasındadır. Ayrıca hatalı uygulamaya bağlı olarak yada ilk 4 saat öne eğilme durumlarında, ilacın göz kapağına yakın bir noktaya kaymasıyla üst göz kapağının geçici olarak aşağıya sarkması (pitozis) gibi bir durum ortaya çıkabilir. Bu durum çok nadir olarak görülen bir yan etkidir. Yan etkilerinin yaşanmaması için dozunun kas gücüne ve kişinin yüz anatomisine göre ayarlanması ve uygulama noktalarının belirlenmesi çok önemlidir. İstenmeyen sonuçlardan korunmak botoks enjaksiyonunu sadece uzman hekimlere yaptırın.

Botoks tedavisi sonrasında mimik hareketleri kaybolur mu ?
Alında ve kaşlarda kırışıklıklara neden olan hareketler (mimikler) engellenecektir, arzu edilirse kaslar hafif hareketli kalacak şekilde uygulama yapılabilir. Botoks enjeksiyonundan sonra sadece uygulama yapılan kaslar ilaçtan etkilenirler. 

Botoks tedavisi kimlere uygulanamaz ?
Hamile olan veya bebek emziren kadınlar enjeksiyonları yaptırmak için beklemelidirler. Nöromüsküler rahatsızlıkları veya kanama problemleri olanlar uygun adaylar değildir.

Botoks yılan zehiri midir ?
Hayır. Clostridium botulinum isimli bir bakteriden elde edilen bir toksindir. Pek çok antibiyotik de bu yöntemle elde edilir.

Botoks felç yapar mı ?
Hayır. Botulinum toksin belli bir süreyle enjekte edildiği kasların hareketlerini kısıtlar. Yapıldığı bölge dışında vücudun diğer alanlarındaki kaslara herhangi bir etkisi olmaz. Kesinlikle hissizliğe ya da felce sebep olmaz.

Botoks sonrasında maske gibi ifadesiz bir yüz olur mu ?
Uygun tekniklerle ve tecrübeli ellerde gerçekleştirildiği sürece böyle bir ihtimal bulunmamaktadır. Uygulanan doz ve bölge seçimi ile hem kırışıklıkların giderilmesi hem de mimiklerin korunması mümkündür.

Botoks yüz ya da dudaklara hacim kazandırır mı ?

Hayır. Botoks bir ilaç olduğu için herhangi hacim verici bir özelliği yoktur. Temel etkisi, oluşabilecek kırışıklıkları önlemesi ve çok derinleşmemiş kırışıkları açmasıdır. Çok derinleşmiş ve yerleşik kırışıklıkların tedavisinde, o alanının altını dolduracak hyaluronik asit bazlı dolgular tercih edilmektedir. Yani botoks, hareketli kırışıklıkların tedavisinde kullanılırken dermal dolgular sabit kırışıklıklar ve yüz şekillendirme amacı ile kullanılır. Etki mekanizmaları ve uygulama alanları birbirinden tamamen farklı olmakla beraber ameliyatsız estetik uygulamalarında botoks ve hyalüronik asit dolgular, sıklıkla birbirleriyle kombine edilerek kullanılırlar.

Botoks’un gelecekte oluşacak kırışıklıklara nasıl faydası olur?

Botoks yapıldığında çok hareket eden kaslar dinlenir ve bu bölgedeki kollajen lifleri yenilenir, gelecekte de daha derin kırışıklıkların oluşması önlenmiş olur. Botoks yapılmadığında, doğal yaşlanma süreci devam ettiği için kırışıklıklar artmaya devam eder ve ütü izi gibi kalıcı izler oluşmaya başlar.

Botoks Ücreti – Fiyatı ne kadardır ?
Botoks fiyatı - ücreti birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterir. Tedavi edilen alanların sayısı, alanların genişliği, gerekli doz miktarı gibi faktörlere bağlı olarak uygulama ücretleri değişmektedir. 

Özellik ile sıcak havalarda, hareket edildiğinde, heyecan, stres, endişe gibi psikolojik tepkilerde vücut terleyerek reaksiyon gösterir. Terleme aslında vücudun ısısını düzenleyen faydalı bir fonksiyondur. Ancak bazı kişilerde aşırı terleme hiperhidroz hastalığı görülür. Bu hastalıkta koltuk altı, el, ayak ve yüz gibi bölgeler başta olmak üzere normalden daha fazla terleme ortaya çıkar. Özellikle koltuk altı bölgesindeki terleme hem kıyafetlerde kötü bir görünüme hem de istenmeyen kötü bir kokuya neden olur. Bu durum önemli bir sosyal rahatsızlık haline gelir.
Botoks enjeksiyonu en sık terlemenin yoğun olduğu koltuk altı, avuç içi, ayak tabanı bölgelerine uygulanır. Botoks uygulaması ile aşırı terleme ve buna bağlı ter kokusu şikayeti olan kişilerde düzelme sağlanır. Botoks cilt içine yapılarak bu bölgedeki ter bezlerini uyaran sinir uçlarının geçici olarak çalışmasını durdurarak etki eder. Botoks uygulamasının etkisi  bir hafta sonra görülmeye başlar.
Botulinum toksin ile koltuk altı terleme tedavisinde  etkisi ortalama 6-12 ay arasında sürmektedir. Yapılan araştırmalarda botulinum toksin etkisi geçtikten sonra terleme oranının azaldığı tespit edilmiştir. Koltuk altı terleme tedavisinde botulinum toksin yöntemi 2004 yılında FDA tarafından kabul edilmiştir.

Minimal botoks uygulaması için ciltteki çizgi ve kırışıkların boyutunun çok derin olmaması gerekir. Minimal botoks ile kişinin yüz kaslarının hareketleri hafif düzeyde kısıtlanır. Bu sayede kişi mimiklerini rahat bir şekilde hareket ettirebilir, yüzde donuk bir ifade oluşmaz. Botoks enjeksiyonunun dozu kişinin yüzündeki deformasyona ve aşırı mimik kullanımına göre belirlenir. Minimal botoksun amacı kişiye özel, az miktarlarda uygulanan botoks enjeksiyonu ile yüzün doğal ifadesini koruyarak tedavi etmektir. Böylece kırışıklar henüz oluşmaya başlamadan engellenebilir.

Botulinum Toksin Hangi Bölgelere Uygulanır ?

Botoks Uygulamaları

Yaşlılık belirtileri ilk olarak göz çevresinde kaz ayağı denilen bölgede ortaya çıkmaya başlar. Yüz bölgesindeki kırışıklıkların başladığı ikinci bölgesi ise dudak çevresidir.
Ağız hareketlerimizle dudağın üst kısmında oluşan dikey çizgilere, özellikle sigara kullanan kişilerde daha sık görülmesi nedeniyle sigara ya da barkot çizgileri adını vermekteyiz. Bu bölgeye yapılan dudak üstü botoksu ile bu çizgiler belirsizleştirilmekte ve ağız çevresindeki yaşlı görünüm giderilmektedir.
Dudağın anatomik yapısına uygun olarak gereken noktalara ince uçlu enjeksiyon iğneleri ile botulinum toksin aşısı uygulanır. Minimal dozlarda uygulanan botoks enjeksiyonu ile dudak çevresindeki kırışıklıklar giderilerek dudağa genç ve gergin bir görünüm kazandırılır.
Eğer bu işlem sırasında dudağa hacim ve dolgunluk da kazandırılmak istenir ise dolgu enjeksiyonu da uygulanır. Çünkü yaşlanmaya bağlı olarak dudak çevresinde sadece kırışıklık değil aynı zamanda hacim kaybı da oluşabilir. Bu sayede dudaklar kırışıksız ve dolgun bir görünüm kazanarak çok daha estetik bir hale getirilir.

Botoks ile Kaş Kaldırma – Ameliyatsız Kaş Kaldırma

Kaz Ayağı Botoksu ( Göz Çevresi Botoksu )

Burun Botoksu En sık yapılan botoks ile kırışıklık giderme ve cilt gençleştirme uygulamasıdır. Yüz bir bütün olarak ele alınarak alın, göz çevresi, burun kenarı, dudak üstü gibi belirli alanlara, ilgili bölgedeki kas kütlesiyle doğru orantılı miktarlarda botulinum toksin enjeksiyonu yapılır.

Kraliçe Nefertiti’nin günümüze ulaşan heykellerinden de görüleceği gibi pürüzsüz boyun ve keskin hatlı çene çizgisi yüzün daha genç ve estetik görünmesini sağlar. Ailesel yatkınlık ya da yaş alma ile birlikte boyun cildinde oluşan kırışıklarla birlikte keskin çene hattında da sarkmalar ve yumuşamalar başlar. Bazı durumlarda çene hattı tamamen kaybolarak boyunla birleşir. Hindi tip boyun denilen bir şekle dönüşür. Buna ek olarak, yüze mutsuz ve endişeli bir ifade veren, ağız kenarlarının aşağı doğru sarkması da duruma eklenebilir. Nefertiti botoksu, botoks ve dolgu enjeksiyonlari ile boyun ve çene hattı germe ve sıkılaştıran ameliyatsız bir estetik uygulamadır.

BOTOKS UYGULAMA ALANLARI 


İLETİŞİM

Brotox erkeklere özel botoks tedavisi uygulamasıdır. Erkekler ile kadınlara uygulanan botoks tedavisi birbirinden farklı özellikler taşır. Brotox enjeksiyonunun en önemli özelliği yüzdeki erkeksi ifadeyi koruyacak şekilde planlanarak uygulanmasıdır. Brotox uygulaması her erkeğin karakteristik yüz yapısı ve yüz ifadelerine göre özel olarak planlanması gerekmektedir. Alanında uzman cerrahlar tarafından yapıldığında botoks belirtisi olmadan, doğal, sağlıklı, fit ve enerjik bir görünüme sahip olunur.

Botulinum Toksini Kimlere Uygulanır ?

Botulinum toksini, piyasada Botox - Botoks ya da Dysport markaları adı altında bulunmaktadır. Botulinum toksini, Clostridium botulinum adlı bakteriden laboratuvar ortamında elde edilen bir ilaçtır. Uygulanan bölgedeki sinir uçlarından salgılanan asetilkolin adında bir maddenin salınımını önleyerek kaslarda geçici gevşemeye neden olur.

Tıpta ilk kullanımı 1980 yılında gözde şaşılık tedavisi ile başlamıştır. 2002 yılında ise Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), botulinum toksin tip A'nın kırışıklık azaltma amaçlı kullanımını onaylamıştır.  Botoks tedavisi, şu an tüm dünyada ameliyatsız estetik alanında en fazla tercih edilen uygulamadır. Ameliyatsız yüz estetiği dışında aşırı aktif mesane, aşırı terleme, migren, şaşılık gibi birçok sağlık sorununun tedavisinde de kullanılmaktadır.  Türkiye'de Sağlık Bakanlığı tarafından ve dünyada 70'ten fazla ülkede onaylı, üzerine 2000'i aşkın bilimsel çalışma yapılmış bu ilacı her yıl milyonlarca kişi güvenle tercih etmektedir.