İLETİŞİM

​​

Folkart TIME 1.Blok -  Ofis 602 Bornova / İZMİR
DOKTORUNUZA SORUN

0 232 371 63 63

0 532 243 43 42

KONUMUMUZ

0 232 371 63 63

0 532 243 43 42

SİTE HARİTASI


info@mest.co

 Burun Estetiği - Açık Rinoplasti

Kazımdirik mah. 296 sok. No: 8 
Folkart Time Ofis 1. Blok - 602
Bornova / İZMİR

RİNOPLASTİ - BURUN ESTETİĞİ NEDİR ?

Rinoplasti burnun oranlarını değiştirerek yüz ile daha uyumlu hale gelmesini sağlar. Bu operasyonla burundaki yapıların bozukluğunu bağlı oluşan nefes alma sorunları da çözülebilir. Açık rinoplasti operasyonu ile şunlar değiştirilebilir; burun estetiği sonrası şunlara dikkat etmek gerekir. 


• Yüz ile uyumlu olacak şekilde burnun boyutu 
• Burnun genişliği 
• Profilde burun sırtında görülen çıkıntılar ve çöküklükler 
• Burun ucundaki sorunlar 
• Burun deliklerindeki sorunlar 
• Burun asimetrisi: Eğer daha simetrik bir burun istiyorsanız herkesin yüzünde bir miktar asimetri olabileceği akılda tutulmalıdır. Yüzde denge ve doğru oranlar sağlandığı halde, sonuçlar tam olarak simetrik olması gerekmeyebilir. 
• Burnun septum bölgesindeki eğrilikler: Nefes alma sorunlarının en sık nedeni olan septumdaki eğrilikler rinoplasti ile düzeltilebilir.


​RİNOPLASTİ - BURUN ESTETİĞİ ÖNCESİ 

Doktorunuzla sizin aranızda, iyi bir iletişim esastır ve çok önemlidir. İlk görüşmede cerrah size burnunuzun nasıl görünmesini arzu ettiğinizi soracak; burnunuzun ve yüzünüzün yapısını inceleyecek ve sizin için mümkün olan ihtimalleri anlatacaktır. Burun kemiklerinizin ve kıkırdaklarınızın yapısı, yüzünüzün şekli, cildinizin kalınlığı, yaşınız ve beklentileriniz temel tartışma konularıdır. Uzun yıllar önce bile olsa, daha önce geçirdiğiniz herhangi burun ameliyatı veya burun tedavisini, varsa alerji veya solunum güçlüğünüzü, kullandığınız ilaçları ve kullanıyorsanız sigara içtiğinizi cerrahınıza söylediğinizden emin olmalısınız. Özellikle ameliyatla ilgili beklentileriniz ve ameliyatın sonuçları hakkında aklınıza gelen tüm soruları cerrahınıza sormaktan çekinmeyiniz. Doktorunuz mevcut hastalıklarınızı, allerji durumunuzu, kullandığınız ilaçları operasyondan önce bilmek isteyecektir. Eğer sigara kullanıyorsanız operasyon öncesinde belli bir süre bırakmanız istenir. Aspirin ve kanamayı arttıran bazı ağrı kesiciler operasyon öncesinde kesilir.

 
RİNOPLASTİ - BURUN ESTETİĞİ

Çoğunlukla burun operasyonu genel anestezi altında yapılır. Çoğu zaman hastanede yatmayı gerektirmese de, bazı durumlarda hastanede kalmak gerekebilir. Estetik burun ameliyatı yaklaşık olarak iki saat sürer. Doktorunuz burun kemik ve kıkırdaklarına ulaşmak için kesi yapar. Genel olarak iki yaklaşım vardır;

* Açık rinoplasti de burun deliklerini birbirinden ayıran, dik doku bandı (kolumella) üzerinden yapılan küçük bir kesi, burnun içinde gizlenebilen diğer kesilerle birleştirilir.
* Kapalı (Endonazal) rinoplasti de ise kesiler burun içinden yapılır. 
Her iki yaklaşımda da burun cildi, kemik ve kıkırdak çatısından ayrılır. Burunda mevcut probleme ve cerrahın uyguladığı tekniğe göre burun kemiğinin kırılarak tekrar pozisyon verilmesi gerekebilir. Burun boyutunun düzeltilmesi ve burna yeni şeklin verilebilmesi için kemik ve kıkırdak eklenmesi ya da çıkartılması, burnun içindeki destek yapılarının ayarlanması gerekebilir. Son olarak cilt oluşturulan çatının üzerine adapte edilir.RİNOPLASTİ - BURUN ESTETİĞİ SONRASI

* Burun estetiği sonrasında burnunuzun içerisine tampon ve burnunuzun dış kısmına yeni oluşturulan şeklin desteklenmesi ve korunması için bandaj ya da alçı konulabilir. Burnunuzun içindeki tamponlar nedeni ile burnunuzdan nefes alamıyor olabilirsiniz. Bu dönem süresince ağzınızdan nefes almalısınız. 
* Gözlerinizin etrafındaki morarma ve şişliğin, 2-3 gün sonra en belirgin hale geldiğini fark edeceksiniz; soğuk kompres uygulaması bu şişmeyi azaltacak ve kendinizi biraz daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.  
* Yeterli sıvı almanız ağızdan nefes almanın neden olduğu ağız kuruluğunu azalmasına yardımcı olacaktır. Yumuşak, kolay çiğnenen gıdalar yiyiniz. Dudaklarınızı nemli tutmak için jel dudak kremleri kullanabilirsiniz. 
* Sadece doktorunuz tarafından verilen ilaçları kullanınız. Aspirin veya aspirin içeren ilaçlar veya kan pırtılaşmasını engelleyici ilaçlar kullanmayınız. 
* Burun operasyonu sonrası erken dönemde uyurken veya dinlenirken başınızı ekstra bir yastık daha kullanarak yüksekte tutunuz. Bu uygulama ameliyat sonrası oluşacak şişliğin azalmasına yardımcı olacaktır. 
* Burun operasyonundan sonraki ilk birkaç gün boyunca burun deliklerinden hafif bir sızıntı olur. 
* Direkt güneş ışınına maruz kalmaktan kaçınınız. 
* Burnunuzun ucunda ve bazen de üst dudağınızda uyuşukluk hissedebilirsiniz. Bu birkaç hafta içinde azalacaktır.    
* Tamponlar çıkarıldıktan sonra, burnunuzu nazikçe günde 2-3 kez kulak temizleme çöpü ile su kullanarak temizleyebilirsiniz. Kulak temizleme çöpünü burun deliğinizden yukarı doğru sokmayınız. 
* Tamponlar alındıktan sonra da burnunuz bir süre daha tıkalı olabilir. Bu durum dokuların cerrahiye normal yanıtıdır. Bir hafta süre ile burnunuzu sümkürmeye teşebbüs etmeyiniz. Hapşırmak ya da sümkürmek zorunda kaldığınızda her iki burun deliğiniz açık şekilde bunu nazikçe yapınız

RİNOPLASTİ - BURUN ESTETİĞİ İYİLEŞME SÜRECİ

* Rinoplasti sonrasında şişlikler haftalar içinde azalır, fakat burnun yeni şeklini alması 1 yıla kadar uzayabilir. Bu süreçte burnunuzun aşamalı olarak incelerek şeklinin değiştiğini görebilirsiniz. 
* Burun operasyonu sonrasında hastaların çoğu ameliyattan bir hafta sonra okula veya çok yorucu olmayan iş hayatına dönebilirler. 
* Genellikle, yüksek efor gerektiren hareketlerden ( koşma, yüzme, jimnastik ...) 2-3 hafta kaçınmanız, 8 hafta süreyle burnunuzu darbe veya çarpmalardan korumanız, ovuşturmaktan ve süreli güneş temasından kaçınmanız önerilir. 
* İhtiyaç olduğu zaman kontak lensinizi takabilirsiniz, fakat gözlük için durum farklıdır. Burnunuzdaki atel çıkarıldıktan sonra, burnunuz tamamen iyileşinceye kadar gözlük ayaklarının burun sırtına oturmamasına dikkat ediniz. 
* Doktorunuz iyileşmenizdeki gelişmeyi kontrol etmek için genellikle ameliyattan 1 hafta, 1 ay, 3 ay ve 6 ay sonra sizi kontrole çağıracaktır.