HYMENOPLASTİ NEDİR ?

info@mest.co

0 232 371 63 63

0 532 243 43 42

KIZLIK ZARININ YAPISI FARKLILIK GÖSTEREBİLİR Mİ ?

Kızlık zarının yapısı kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Cinsel ilişki ile kızlık zarında kanama olup olmayacağı bu ortasındaki deliğin genişliğine, elastikiyetine ve kanlanmasına bağlıdır. 

Tanımlanmış farklı kızlık zarı şeklilleri vardır. Bunlar;
Annuler ( halka şeklinde ) kızlık zarı en sık görülendir. 
Bazı durumlarda zarın ortasındaki delik o kadar büyüktür ki, muayenede zar neredeyse hiç yok gibidir. 
Çok ender durumlardaysa zarda hiç delik yoktur ( İmperfore hymen ). Bu durumda adet kanaması ilk adetten itibaren dışarı akamayıp genital kanalın içinde birikir.  
Semilunare ( yarımay şeklinde ) dıştan içe kalınlığı fazla olmadığı için genelde ilişki esnasında yırtılmaz. Ancak doğumda yırtılır. 
Carnous ( etli, kalın ) kızlık zarının ilişki ile yırtılması çok zor olduğu için veya yırtılma sonrası kanama oranı fazla olduğu için cerrahi müdahale gerekebilir. 

Yırtılan kızlık zarının tekrar dikilmesi işlemidir. Vücut sağlığı veya güzelliği açısından zorunlu bir işlem değildir. Ancak sosyal yönden ihtiyaç duyulabilir.


Kızlık zarı dikimi uygulamaların yapılması etik ve hukuki olarak tartışmalıdır. Maalesef ülkemizde bu konu ahlaken çok önemli olduğundan, genç kızların psikolojilerini bozmakta, tüm hayatını etkileyebilmekte, hatta kimi zaman namus cinayetlerine sebep olabilmektedir. Bu nedenle genç kızların bu operasyonu güvenilir merkezlerde yaptırmaları, hem özel bilgilerinin paylaşılmaması, hem de sağlıklarına zarar gelmemesi açısından çok önemlidir.

Kızlık zarının onarımı mümkündür. Kızlık zarı muayenesi yapıldıktan sonra, bozulma şekline göre geçici ya da kalıcı olarak onarılabilir. 

Geçici kızlık zarı ameliyatı ile kızlık zarı artıkları mevcut bulundukları yerlerden serbestleştirilerek biraraya getirilir ve dikilirler. Bu yöntem evlenmeden ya da cinsel birleşmeden 3-7 gün önce yapılmalıdır, çünkü geçici bir süre kendisini korumaktadır. 
Kalıcı olan kızlık zarı ameliyatında ise vajina duvarından kaldırılan flep adı verilen dokularla dokularla yeni kalıcı bir kızlık zarı oluşturulur. Bu yöntem evlilikten en erken 6-7 ay öncesinde yapılmalıdır. 

Her iki işlem de lokal anestezi uygulanır ve 15-20 dakika süren yüksek riski olmayan operasyonlardır. Eğer hasta isterse yapılan işlemin psikolojik boyutu gözönünde bulundurularak genel anestezi altında yapılabilir. 

KONUMUMUZ

>>>>>>

KIZLIK ZARI NASIL ONARILIR ?

DOKTORUNUZA SORUNKültür Mah. Cumhuriyet Bulv.       Martı apt. No:161 D:2       

ALSANCAK / İZMİR

( Tevfik Fikret Lisesi karşısı )

KIZLIK ZARI NEDİR ?

Cumhuriyet Bulv. No:161 D:2 ALSANCAK / İZMİR

Vajina girişinde kıvrım oluşturmuş bir zardır. Latince adı "hymen" olan kızlık zarı çoğu kültürde bekaretin sembolü olarak görülmektedir. Kızlık zarının fizyolojik (işlevsel) görevi bugüne kadar tam olarak açıklanamamıştır. Genellikle özel bir görevinin olmadığı düşünülmektedir. Bazı araştırmacılar ise kızlık zarının, mikroorganizma ve yabancı cisimlerin vajina içine girişini önlediğini ileri sürmüştür.

HİMENOPLASTİ 
                        SORU & CEVAP

SİTE HARİTASI

diafram

sirküler

poröz

0 232 371 63 63

0 532 243 43 42

KIZLIK ZARI DİKİLMESİ

* Dikilen kızlık zarı % 100 kanar mı ?
Dikilen kızlık zarı eğer bu işin uzmanı tarafından yapılırsa % 100 kanar.

* Kızlık zarının dikildiği ilişkiye girilen kişi tarafından anlaşılır mı ?
Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılmaz. Ancak uzman doktorlar bunu anlayabilir.

* Günlük hayata ne zaman dönülebilir ? Ameliyat sonrası nelere dikkat etmelidir ?
İşlem sonrası hasta biraz dinlendikten sonra normal hayatına devam edebilir.  Sadece 2 gün kadar ped kullanması uygun olur. Aynı gün duş alınabilir. Tuvalet temizliğine dikkat edilmesi yeterlidir.

* Bir kez tamir edilmiş kızlık zarı gerekirse tekrar dikilebilir mi ?
Kızlık zarı parçaları yerinde duruyorsa tekrar onarım yapılabilir.

* Kızlık zarı ilişkiden ne kadar zaman önce dikilmelidir ?
Bu yapılacak olan ameliyatın türüne bağlıdır. Kalıcı onarım her zaman yapılabilirken, geçici tamir cinsel ilişkiden 3-7 gün önce yapılabilir. 

* Kızlık zarı dikimi ücreti nedir ?
Kızlık zarı dikim ücretini yapılan yöntem ( geçici veya kalıcı ) belirleyebildiği gibi genellikle bir çok merkez ise her iki yöntem için de kızlık zarı onarımı ücretini sabit tutmaktadırlar.  

imperfore

İLETİŞİM