İLETİŞİM

Cumhuriyet Bulv. No:161 D:2 ALSANCAK / İZMİR

LEKE TEDAVİSİ

SORU & CEVAP

info@mest.co

KONUMUMUZ

Leke tedavisinde en iyi yöntem, deriye zarar vermeden sadece lekeyi hedef alıp yok eden lazer sistemleridir. Q-switched Nd-YAG Lazer çok yakın geçmişe kadar leke tedavisinde kullanılan teknolojiydi. Bu tip lazerler saniyenin milyarda biri aralığında atım yaparak lekenin renginin açılarak kaybolmasını sağlardı. Ancak her zaman istenilen sonuçlar sağlanamıyordu.

Pico lazer, leke tedavisinde kullanılan en yeni ve en etkili sistemlerdendir. Daha önce leke tedavisinde kullanılan Q-switched Nd-YAG Lazer’ler, nano-saniye (saniyenin milyarda biri) sürede atım yaparlarken, Pico-saniye lazerler enerjisini saniyenin trilyonda biri zamanda gönderir. Böylece çok daha hızlı atımlara bağlı olarak leke daha etkili şekilde tedavi edebilir. Bu da daha az tedavi süresi, daha az komplikasyon ve daha iyi sonuçlar anlamına gelir.

Pico lazer teknolojisi kullanılarak ciltte zaman içerisinde oluşmuş çeşitli güneş lekeleri, yaşlılığa bağlı ortaya çıkan cilt lekeleri, melasma olarak adlandırılan gebelik lekeleri tedavi edilebilmektedir. Hastanın cildinde herhangi bir kabuklanma ya da yara oluşumuna neden olmadan ciltteki lekeler giderek açılmakta ve yok olmaktadır.

Pico lazerin lekeler üzerine uygulanması ile lekenin oluşumuna neden olan melanin pigmenti parçalanır. Parçalanan melanin pigmenti vücudun kendi savunma sistemi tarafında yok edilir. Bu şekilde leke görüntüsü iyileşerek deri rengine yakınlaşır. Uygulama esnasında lazer enerjisi, lekeyi oluşturan hücreler tarafından absorbe edilirken, diğer normal cilt hücrelerine zarar vermemektedir. 


​Pico Lazer tedavisi, iyileşme süreci hızlı, yan etkileri az, her tür cilt tipinde güvenle uygulanabilen bir yöntemdir.

Pico lazerler leke tedavisi yanında, cilt yenilenmesi, ciltteki geniş gözeneklerin azaltılması, yüz bölgesinde bulunan cilt dokusunun içerdiği yağ dengesinin sağlanması, akne ve akneye bağlı izlerin tedavisi konusunda son derece etkili, başarılı ve tatmin edici sonuçlar elde etmek mümkündür.


0 232 371 63 63

0 532 243 43 42

SİTE HARİTASI

LEKE TEDAVİSİ HANGİ YÖNTEMLER İLE KOMBİNE EDİLEBİLİR?
Leke tedavisinde bazı durumlarda kombine tedaviler uygulamak gerekmektedir. Bu durumlarda fraksiyonel CO2 lazer, mezoterapi, renk açıcı kremler, IPL sistemi vb. yöntemler tedaviye dahil edilmektedir.
 
Fraksiyonel CO2 ile lazer
Fraksiyonel CO2 Lazer, cildi kontrollü bir şekilde soyarak etki eder. Uygulandığı alanda fraksiyonel yani bal peteği görünümünde hasarlı ve hasarsız noktasal alanlar oluşturur. Böylelikle hasarlandırılan veya yakılarak yok edilen cilt hücreleri ile burada bulunan melanin pigmentleri de yakılmış olur. Hasarlanan noktanın hemen yanındaki sağlam hücrelerin hasarlı yeri tamir etmek üzere aktifleşmesi ile yeni deri hücresi oluşumuna yardımcı olunur.
Lekenin yoğunluğu, derinliğine göre tedavi seçenekleri değişiklik göstermekle birlikte ayda bir kez yapılacak seanslarla 2-4 seans arası uygulama yapılabilir.
Bu lazerler ciltte tam kat bir yenilenme sağlandığı için hem derin hem de yüzeyel lekelerin azaltılmasında oldukça etkilidir. İşlem sonrası 1 hafta süren kabuklanma oluşur. Bir süre leke alanında hafif bir pembelik kalabilir. Birkaç ay içerisinde pembelik kaybolur.

Mezoterapi
Mezoterapi ile leke tedavisinde leke giderici maddeler doğrudan lekenin içine verilir ve böylece etkinlikleri artırılır. Ayrıca cilt yenileyen maddeler hasarlı olan leke bölgesini yenileyerek lekenin açılmasını sağlar. Mezoterapi, lazer tedavisi ile kombine edildiğinde tedavinin etkinliği artmaktadır.  Leke ler için uygulanan mezoterapide en çok C vitamini, glutatyon, kojik asit, transeksamik asit, arbutin, multivitaminler kullanılır.
Yüz mezoterapisi, başlangıçta 1-2 hafta aralıklarla ortalama 4-6 seans uygulanır.

Renk açıcı kremler

Krem tedavileri her tür lekeyi ortadan kaldırmaz, ancak lazer gibi tedavilere yardımcı olurlar. Leke tedavisinde kullanılan bir çok renk açıcı krem vardır. Bu ilaçlar renk oluşturan hücreleri yani melanositleri hasarlamak yerine, melanositlerin pigment üretimini azaltarak etkili olurlar. En yaygın renk açıcı olarak kullanılan kremlerin içinde hidrokinon bulunur. Tretinoin, kortizon ve glikolik asit içeren kremlerin hidrokinon ile kombinasyonu renk açma özelliğini arttırır.

PICO LAZERİN KULLANIM ALANLARI

Leke Tedavisi

 TEDAVİ SONRASI KORUYUCU ÖNLEMLER

LEKE TEDAVİSİNDEKİ YENİLİKLER 

Leke tedavisinde öncelik her zaman leke oluşumunun önlenmesine yönelik yapılmalıdır. Leke tedavisinden sonra koruyucu önlemlere dikkat edilmezse, tedavinin başarısız olması muhtemeldir. Çocukluk döneminden başlayarak, her yaş güneşten uygun koruma faktörlü güneş koruyucularla korunmalı.

Güneş koruyucu sadece plajda kullanılan bir ürün değildir, karlı havada dahi gerekli olursa kullanımı gereklidir.

Güneş ve solaryumla bronzlaşmaya çalışırken ciltte kontrolsüz olarak yanıklar yapılmamalıdır.
Kozmetik ürün olarak kullanılan; alkollü ıslak mendiller, deodorantlar, tüy sarartıcı kremler, bronzlaştırıcı kremler gibi ürünlerin hatalı kullanımları, özellikle güneşle temas etmeleri ciltte lekelenmeler yapar. Bu tür ürünlerin kullanımında dikkatli davranılmalıdır.
Özellikle yüz, koltuk altı, kasık bölgesi gibi cildi ince bölgelere uygulanan ağda, lazer epilasyon, cilt bakımı, peeling işlemleri ve lazerle cilt yenileme gibi işlemlerden sonra cildin güneşten, kimyasal ve mekanik travmalardan (kozmetik ürün uygulanması veya peeling, masaj uygulama vb) özenle korunması gerekir.
Akne izlerine gelişi güzel uygulanan tedaviler ileride leke sebebidir.
Hamilelik döneminde meydana gelen yüzdeki gebelik lekesi; hormonal durumdaki değişiklerin güneşle etkileşimi sonrası olduğu için bu dönemde özellikle güneşten dikkatle korunmalıdır.
Cilt nemlendirilmesi her yaş ve her mevsim doğru olarak yapılmalıdır. Cildin hassas bölgeleri olan yüz, dekolte ve el cildine belirli aralıklarla yapılan bakımlar, hem lekelenmeleri hem de o bölgelerin hızla yıpranmasını durduracaktır.

Geleneksel ablatif fraksiyonel lazerler yani cildi soyarak etki gösteren lazerler, cilt tedavilerinde başarılı sonuçlar sağlasa da, uygulama sonrasında iyileşme sürelerinin uzun olması nedeni ile kullanımları kısıtlanmaktadır.

Non-ablatif lazerler cildi soymadan cildin yenilenmesine olanak sağlamaktadır. Bu yeni sistemler, uygulama sırasında derinin yüzeysel tabakası olan epidermis korunmakta, cilt yüzeyine hiç zarar vermeden derinin alt katmanlarına etki ederek kontrollü bir mikro-hasar yaratır. Vücudun kendini iyileştirme sistemini uyararak ciltte bir yeniden yapılanma sürecini başlatır, böylece cilt yenilenir ve tazelenir. Yeni lazer sistemlerinin kullanımı sırasında hasta uyumu daha yüksek olup uygulama sonrası iyileşme süresi yok denecek kadar azdır. 

Fraksiyonel Non-ablatif lazer sistemi yüz, boyun, dekolte ve eller gibi birçok vücut bölgesinde güvenle çalışabilir.

Eğer cilt renginiz koyu tonlarda ise, ekstra bir zamana ihtiyaç duymadan günlük yaşantınıza geri dönmeyi tercih ediyorsanız, Er-Glass Lazer sizin için uygun olacaktır.

Er-Glass Lazer Sistemi, hem iyi sonuçları hem de hızlı iyileşmeyi birarada elde etmemizi sağlar. 


Non-ablatif cilt yenilemenin faydaları nelerdir?

·       Cilt sıkılığı ve elastikiyeti artar.

·       Cildin dokusu ve rengi iyileşir.

·       Kırışıklık ve ince çizgiler hafifler.

·       Cilt lekelerini tedavi eder.

·       Akne ve yara izleri azalır.

Uygulama sonrasında ciltte birkaç saat içinde kaybolan kızarıklık, sıcaklık, ödem ve gerginlik olabilir. Ciltteki pembemsi görünüm çoğu kez 5-7 gün sürebilir. Uygulama sonrasında genellikle işinize ve diğer günlük aktivitelerinize geri dönebilirsiniz. Uygulama yapılanların çoğu ciltteki pozitif değişiklikleri birkaç gün içerisinde fark ederler. 3-4 hafta aralıklarla yapılacak olan bir dizi tedavi istenilen sonuçların görülmesi için yeterlidir.Leke Tedavisi Kaç Seans Yapılır?
Bu işlemler lekenin ne kadar koyu renkte olduğuna bağlı olarak ve lekenin derinliğine göre seanslandırılır. Leke cildin yüzeysel katında sınırlı ise tek seans bile yeterli olabilirken, derine uzanan lekelerde seans sayısı artmaktadır.

Leke tedavisinin Seans Aralıkları Ne Kadardır?
Genellikle seanslar ayda bir olarak yapılır. Özel durumlarda bu süre ya daha kısa ya da daha uzun tutulabilir.

Leke tedavisi için en uygun mevsim hangisidir ?
Lekeler özellikle güneşle ilgili olduğu için; leke tedavisinde ideal mevsimler güneşin olmadığı sonbahar ve kış mevsimidir. Kışın başlayan leke tedavisinin ilkbaharda tamamlanması ve yazın dikkatli olarak güneşten korunma devam etmek önerilmektedir.

Leke tedavisinin başarısını etkileyen faktörler nelerdir ?

-Leke yeni başladıysa tedaviden daha iyi yanıt alınmaktadır.
-Lekenin süresi ne kadar uzunsa tedavi de o ölçüde uzun sürmektedir.
-Lekenin derinliği tedavinin süresini ve etkisini değiştirir. Yüzeysel lekeler tedavilerle kolayca yok olurken derin lekeler daha uzun tedavi gerektirebilir. Buna bağlı olarak ellerde ve yüzdeki güneş ve yaşlılık lekelerinde daha hızlı sonuç alınırken, gebelik sonrası oluşan lekelerin tedavisinde seans sayısı daha fazla olmaktadır.
-Bazı cilt tipleri tedavi açısından daha zorlayıcıdır. Ten rengi çok koyu olanlar ve cildi hassas, kızarık yapıda olanlarda dikkatli olunmalıdır.

Leke Tedavisi Sonrasında Lekeler Tamamen Kaybolur mu?
Cilt tipi ve uygulanan yönteme göre sonuçlar değişebilir.
Leke tedavisi sonrasında, lekeler tamamen kaybolabilir veya oldukça azalarak belli belirsiz bir iz haline gelir. Uygun bir şekilde tedavi uygulandığında lekelerin temizlenme oranı %75-90 civarındadır. Hastalar tedavi öncesinden makyajsız dışarı çıkamazken, çoğu hasta makyaja bile ihtiyaçları kalmadıklarını ifade ederler.

Leke Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?
Uygun şekilde yapılan leke tedavisinin ciddi bir yan etkisi yoktur.
Yara ve enfeksiyon oluşumu çok nadir görülür.
Normal deride de nadiren renk açılması hipopigmentasyon görülebilir. Bu gibi durumlarda büyük çoğunlukla renk açılma etkisi çok minimaldir.
Koruyucu önlemlere uyulmazsa tedavi edilen lekenin tekrarlaması yada yeni lekelerin oluşması muhtemeldir.

Leke tedavisinin sonuçları ne zaman görülmeye başlanır?
Tedavi sonuçları ilk seansdan sonra ortaya çıkmaya başlar.

Lekeler tedavi sonrası tekrar oluşabilir mi?
Tüm leke tedavi metodlarında olduğu gibi lazerle leke tedavisinde de, leke tedavi edildikten sonra aynı bölgede tekrar gelişebilir. Ancak şu nokta çok önemlidir: Daha önce lazer leke tedavisi yapılan bir bölgede, lekenin tekrar gelişmesi olasılığı lazer uygulaması yapılmamış bir bölgeye göre daha düşüktür.

Lazerle leke tedavisi ağrılı mıdır?
Lazerle leke tedavisi genelde ağrılı bir yöntem değildir. Lazerle leke tedavisi yaparken hastanın daha rahat olmasını sağlamak için anestezik kremler veya soğuk uygulaması yapılır.

Leke Tedavisinin Fiyatı-Ücreti ne kadardır?
Leke tedavisi kişiye özel olarak belirlenmektedir. Her leke farklı özellik göstermektedir. Uygulanacak tedavi ve seans sayısı her kişide değişiklik gösterecektir. Bu durumda leke tedavisi fiyatlarını etkileyecektir. Daha fazla bilgilendirme ve muayene için 02323716363 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

·    İyi huylu benlerin tedavisinde,
·    Yüzdeki güneş ve yaşlılık lekelerinde,
·    El sırtlarındaki güneş ve yaşlılık lekelerinde,
·    Hormonal lekelerde (hamilelik, doğum kontrol hapı kullanımı vb.),
·    Cilt yenileme ve gençleştirmede,
·    Akne izlerinin giderilmesinde,
·    Gözeneklerin küçültülmesinde,
·    Cilt elastikiyetinin artırılmasında,
·    İnce kırışıklıkların tedavisinde,
·    Her renk dövmenin (tatoo) çıkarılmasında kullanılmaktadır.

KARBON PEELING

Her leke aynı değildir, dolayısıyla tedavileri de farklıdır. Leke sorunu ile başvuran hastalarımızı öncelikle detaylı olarak muayene ediyoruz. Lekenin çeşidini, derinliğini ve nedenlerini belirledikten sonra kişiye özel tedavi planımızı oluşturuyoruz.

Günümüzde leke tedavinde en iyi sonuçlar lazer uygulamaları ile sağlanmaktadır. Lazer teknolojisi hızlı bir şekilde gelişmektedir. Leke tedavisinde esas olarak kullanılan Q-switched Nd-YAG Lazer’ler  günümüzde yerini daha hızlı atış yapabilen Pico Lazer’lere bırakmıştır. Bir başka yenilik olan nonablatif Er-Glass Lazer tedavileri de deriyi soymadan leke tedavisi uygulayarak işlem sonrasındaki iyileşme sürecini en aza indirmiştir. 
0 232 371 63 63

0 532 243 43 42

1550 nm Er-Glass LAZER

Karbon peeling, Pico Lazerle yapılan yüz yenileme ve gençleştirme işlemidir.
Her cilt tipine uygulanan bu yöntem, güneşe bağlı lekeler, ciltteki akneler, sivilce izleri tedavisi ve cilt gençleştirmede etkilidir. Yaz boyunca güneşin zararlı etkilerine maruz kalan cilt, bu tedavi sonrasında yenilenir, ışık kazanır ve lekelerden kurtulur.
Ortalama yarım saat süren ve ağrısız uygulanan bu yöntem, her yaş ve cinsiyet için tercih edilebilir. En büyük avantajı, deri üzerinde yara ve kabuklanma bırakmadan cilt gençleştirme işlemi yapılabilmesidir.

Karbon peeling uygulaması öncesi yüz bölgesi temizlenir ve siyah renkli karbon solüsyonu uygulanır. Solüsyon uygulaması sonunda lazer tedavisi başlar. Lazer, karbon ile boyanmış alanlara uygulanarak, temizlenir. Uygulama alanlarında yaklaşık 2-3 saat süren bir kızarıklık oluşur ve bu kızarıklık sonrasında kendiliğinden kaybolur.
Karbon peeling uygulamaları 4-6 seans olacak şekilde planlanır. İlk tedaviler 7-10 günde bir, diğer tedaviler ayda bir olacak şekilde devam edilir. Dolayısıyla uygulama sayısı kişinin ve tedavi edilecek yüzeyin özelliklerine göre değişir.
Uygulama esnasında ağrı-acı hissedilmez.
Uygulama alanlarında yaklaşık yarım saat süren bir kızarıklık oluşur ve bu kızarıklık sonrasında kendiliğinden kaybolur.
Karbon peeling uygulamalarının ilk sonuçları 2-3 hafta sonrasında ortaya çıkmaya başlar. Lazerle yapılan bu işlem aslında cilt altı dokuları tedavi etmektedir ve bu dokuların tedavi edildiğinin cilt üzerinde görülmesi ancak bu dönemde ortaya çıkmaktadır. Tekrar eden uygulamalarda etkisi giderek artmaktadır. Birkaç uygulama sonrasında cildin daha parlak ve taze bir görünüm kazandığı görülebilir.
Her mevsim uygulanabilir. Böylece yaz aylarında kullanılamayan diğer lazer işlemlerinin dezavantajından kurtulmuş oluruz. 
Uygulama sonrasında kabuklanma ve yara oluşmaz. Kişi sosyal hayattan alıkonmaz.
Karbon peeling esmer cilt yapısındaki kişiler için de uygundur.

PICO LAZER

DOKTORUNUZA SORUN

Kültür Mah. Cumhuriyet Bulv.       Martı apt. No:161 D:2       

ALSANCAK / İZMİR

( Tevfik Fikret Lisesi karşısı )

Cilt lekeleri, normalde derimize rengini veren melanin isimli pigmentin cilt altında düzensiz kümelenmesi ile meydana gelir.

Melanin pigmenti birikimine bağlı leke;
Gebelik döneminde melasma dediğimiz yüzde gebelik maskesi olarak,
Yaşın ilerlemesine bağlı olarak el sırtı, göğüs, boyun ve yüzde yaşlılık lekesi olarak,
Güneş yanıkları sonrası yüz ve dekolte cildinde güneş lekeleri tarzında,
Deodorant ve parfüm uygulamaları sonrası koltuk altı, boyun gibi alanlarda,
Lazer yada ağda uygulanması sonrası kimyasallarla ve güneşle kontrolsüz temas sonrası,
Doğuşta varolan lekeler, çiller , benler,
Bazı sistemik hastalıklarda (böbrek ve diyabet vb.) ciltte renk değişikliği biçiminde meydana gelebilir.

Pico Lazerle leke tedavisi genelde ağrılı bir yöntem değildir. Tedavi öncesinde uyuşturucu krem uygulanarak 15-20 dakika beklenir. Ayrıca tedavi sırasında ağrı hissinin en aza inmesi için soğuk hava uygulaması da birlikte yapılır. Tedavi için uygun lazer ayarları seçilerek, mevcut lekeler lazer tedavisine tabi tutulur. Her tedavi seansı, yapılacak tedavinin genişliğine bağlı olarak yaklaşık 5-30 dakika arasında sürer.

Yüzeyel lekeleri (çiller, yaşlılık lekeleri, güneş lekeleri vb.) özellikle melanin tarafından emilen 532 nm dalgaboyu kullanılarak tedavi edilir. Derin yerleşimli lekelerin tedavisinde ise (Ota nevus, mongol lekeleri vb.) daha derinlerine etki edebilecek bir dalgaboyu olan 1064 nm dalgaboyu kullanılmaktadır.

Dövmelerin silinmesine yönelik tedavilerde tedavinin uygulandığı gün içerisinde, hastalar banyo yapılmaktan kaçınılmalıdır. Ciltteki tüm lekeler, akne izleri ve dövme tedavileri süresince hastaların ciltlerini güneşin doğrudan ışınlarından koruması gerekmektedir. Ayrıca leke ve cilt yenileme seansları sonrasında sıcak duş alınmamalı, cilde alkol içeren temizleyici kozmetikler kullanılmamalıdır. Tüm hastaların tedavi süresince güneş koruyucu uygulamaları düzenli bir şekilde kullanmaları önemle tavsiye edilmektedir.

Tedavi sonrasında lekenin büyüklüğü kadar bir kızarıklık ve leke üzerinde 7-10 gün sürebilen kabuk oluşabilir. Uygulama sonrasında epitelize edici bir krem kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta bu kabuğa dokunmamak ve kendiliğinden düşmesini beklemektir.

Kabuk düştükten sonra alttan çıkan taze, pembe cilt mutlaka güneşten ve tahrişten korunmalıdır.