Pico lazer tedavisin etkisi ne zaman görülür?
Pico lazer tedavisinin başarısı, ilk seansın iyileşmesinden sonra görülmeye başlanır. Dövme rengi olduğu renkten daha açık bir hal alır. Seanslar tamamlandıktan sonra iyileşme dönemi ile orantılı olarak dövmeniz de silinmiş olur ve deri rengi ile dövme rengi eşitlenmiş olur.

Pico lazer ile her renk dövme silinebilir mi?
Evet. Pico lazer her renk dövmenin silinmesinde başarılıdır. Koyu mavi, lacivert ve siyah dövme silmede Pico lazerin 1064 nm lik dalgaboyu kullanılabilir. Kırmızı renk dövmede 532 nm dalga boyu en başarılıdır. Yeşil renk dövme silmede ise 694 nm dalga boyu kullanılır.

Pico lazer ile dövme silme tedavisi ağrılı mıdır?
Pico lazer, geleneksel dövme silme lazerlerine göre daha az ağrı hissi yaratır. Pico lazer ultra kısa atım süresi sebebiyle, daha az ısı enerjisi oluşturur. Isının daha az olması, ağrıyı da azaltır. Dövme silme işlemi öncesinde uyuşturucu krem kullanmak ve işlem sırasında soğuk hava ile tedavi alanını soğutulması da ağrı hissinini azaltılmasına yardımcı olur.

Pico lazer ile dövme tedavisi kaç seans sürer?
Dövme silme tedavisi ortalama 3-4 seans devam eder. Ancak bazı vakalarda daha az veya daha çok olabilmektedir. Geleneksel dövme silme lazerleri ile tedavi en az 6-10 seans olup bazen 20 seansa kadar sürebilmekteydi. Pico lazerle yapılan dövme tedavisi seans sayısını en az % 50 azaltır.

Pico lazer ile dövme silme tedavisi ne kadar süre aralıklarla yapılır?
Pico lazer ile yapılan dövme tedavisinde seans araları 4-6 hafta olmalıdır.

Pico lazer ile dövme tedavisinden sonra iz kalır mı?
Pico lazer tedavisi esnasında herhangi bir iz kalması beklenmez. Picosaniye lazerler ısı etkisi yaratmamaktadır. Bu sebeple hem derimizin rengini oluşturan hücrelere zarar vermezler hem de ısı etkisiyle yanık benzeri izlerin gelişimine neden olmazlar.

Pico lazer ile dövme silme tedavisinden sonra ne gibi yan etkiler ortaya çıkar?
Pico lazer ile dövme silme tedavisi sonrasında oluşan kızarıklık ve su toplaması birkaç gün içerisinde geriler. Bu süreçte dövme alanına antibiyotikli krem uygulanır. 

Pico lazer kalıcı makyaj dövmelerinin silinmesinde kullanılabilir mi?
Pico lazer kalıcı makyaj dövmelerinin silinmesinde oldukça başarılıdır.  Ayrıca kahverengi ve kırmızı kalıcı makyaj boyalarında geleneksel dövme silme lazeri uygulaması sonrası gözlenen pigment koyulaşması picosaniye lazerlerde görülmez.

Pico lazer vücudun her bölgesindeki dövmeler için uygun mudur?
Saç, kaş, kirpik bölgelerindeki dövmelerde lazer tedavisi uygulanmamalıdır. Lazer ışınları, kılların dökülmesine ya da seyrelmesine neden olabilir.  

Pico lazer ile dövme silmede seans sayısını etkileyen faktörler nelerdir?

 • Dövme yapanların farklı marka ve maddeler kullanması sebebiyle, dövmeler aynı renk olsa bile lazerle dövme silmenin sonuçları farklı olabilmektedir. Bu sebeple her dövme silme işlemi kişiye özeldir ve tedavi yanıtları farklılıklar gösterebilir. Tedavinizin kaç seans süreceği sadece tedavi öncesinde doktorunuzun yaptığı muayene ile belirlenebilir.
 • İdeal dövme silme hastaları açık tenli, güneşten bronzlaşmamış, koyu mavi, lacivert veya siyah renkli ve en az bir yıllık dövmesi olan kişilerdir.
 • Dövmenin rengi koyu ise daha kolay silinebilirken, açık renklerde silinmesi daha da zorlaşır. Çoğu zaman dövmeler birden fazla renkte olurlar. Dövmelerdeki değişik renkleri deri altına demir, karbon, civa, kadmiyum, kobalt, krom ve titanyum bileşikleri verilerek oluşturulur. Siyah renkli dövmeler her türlü ışığı absorbe edebildiği için her tür dövme lazeriyle en kolay sonuç alınan dövmelerdir. Koyu renkler de siyah renk gibi lazer tedavisine cevap verdiğinden kolay sonuç alınırken, sarı, yeşil vb. renkler daha spesifik ışık dalga boyu emebildiğinden daha zor ve daha uzun sürede tedavi edilebilirler.
 • Silinecek dövmenin bulunduğu bölge, yüz gibi kanlanması iyi ve derisi ince olan bir bölgeyse tedaviden daha hızlı sonuç alınır. Ancak gövde, kol ve bacaklar gibi kalın derili ve dolaşımın daha az alanlarda daha uzun ve daha çok seans uygulamak gerekebilir.
 • Uzun süredir olan dövmeler tedaviye daha iyi yanıt verirler. Amatör dövmeler lazerle çok kolay çıkabilmektedir. Ancak profesyonel dövmeler daha derine uygulanabildiği için seanslar daha uzun sürmektedir.
 • Seans sayısını etkileyen faktörler göz önünde bulundurulduğunda pico lazerlerdeki seans sayısı, klasik dövme silme lazerlerinin yaklaşık yarısıdır.


Pico lazer ile dövme silme tedavisinde, dövmenin bir kısmının çıkarılması mümkün müdür?
Evet mümkündür. Pico lazer dövmenin içindeki bir yazı veya desenin yok edilmesi işlemlerini yapabilecek hassasiyettedir.

Daha önce başarısız bir tedavi uygulanan dövmelerde Pico lazer tedavisi işe yarar mı?
Diğer lazer sistemleri ile dövmesini sildiremeyen hastalara Pico lazer tedavisi uygulanabilir.  

Pico lazer ile dövme silme tedavisinin fiyatı ücreti nedir?  
Pico lazerle dövme silme ücreti fiyatı dövmenin büyüklüğüne, rengine, yerine, yoğunluğuna, altında başka bir dövme olup olmaması gibi birçok etken gore değişmektedir. Pico lazerle dövme silme ücretleri için muayene olabilir ya da dövmenizin fotoğrafını göndererek fiyat bilgisi alabilirsiniz. 

Dövme silme lazerleri, dövme pigmentleri tarafından en iyi emilecek dalga boyunda ışınlar üretir. Bu ışık derinin üst tabakalarına zarar vermeden geçer ve seçici olarak dövmeyi oluşturan pigmentler tarafından emilir. Lazer enerjisi dövme pigmentlerinin küçük parçacıklara bölünmesini sağlar. Bu küçük parçacıklar daha sonra vücudun immün (savunma) sistemi tarafından yok edilirler. 

0 232 371 63 63

0 532 243 43 42

SİTE HARİTASI

PICO LAZER

SORU & CEVAP

Pico Lazer ile Dövme Silme

PICO LAZERİN SAĞLADIĞI AVANTAJLAR NELERDİR?

Kazımdirik mah. 296 sok. No: 8 
Folkart Time Ofis 1. Blok - 602
Bornova / İZMİR

DÖVME SİLMEDE KULLANILAN LAZERLER NASIL ETKİ EDER?

KONUMUMUZ

İLETİŞİM

PICO LAZERLE DÖVME SİLME TEDAVİSİ ÖNCESİ HAZIRLIK

 • Seanstan önce cilt güneş ya da solaryum ile bronzlaştırılmamalıdır.
 • Tedavi öncesinde aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar alınmamalıdır.
 • Demir ilacı kullanılıyorsa tedaviden 1 hafta önce kesilmelidir.


 PICO LAZERLE DÖVME SİLME TEDAVİSİ

 • Öncelikle hastamızın detaylı muayenesini yaparak tedavi planını oluştururuz. Dövmenin büyüklüğü ve renk sayısına bağlı olarak lazer tedavilerinin sayısını belirlenir.
 • Tedavi öncesinde dövme alanına uyuşturucu krem uygulanarak 15-20 dakika beklenir.
 • Tedavi için uygun lazer ayarları seçilerek, dövme bir Pico lazer tedavisine tabi tutulur. Her dövme silme seansı, dövmenin boyutuna bağlı olarak yaklaşık 5-15 dakika arasında sürer.
 • Ağrı hissinin en aza inmesi için tedavi sırasında soğuk hava uygulaması da birlikte yapılır.
 • Uygulama esnasında dövme yüzeyinde beyaz renk oluşur. Dövme üzerindeki bu beyaz renk, birkaç dakika içinde hafifçe kırmızı bir görünüme dönüşür ve 24-48 saat içinde de kabuk oluşabilir. Genel olarak 1 hafta boyunca dövmenin üzerine antibiyotikli krem sürmek uygun olacaktır. Kabuklanma düştükten sonra dövme solmaya devam eder.  


 
PICO LAZERLE DÖVME SİLME TEDAVİSİ SONRASI BAKIM

 • Tedavi sonrasında 5-7 gün süren kızarıklık, kabuklanma, su toplaması olabilir. Bu süreçte günlük olarak duşta ılık su ile tedavi alanının temizliği ve antibiyotikli krem uygulanması uygundur.
 • Kabuklanma olursa kendi kendine düşmesi beklenmeli ve koparılmamalıdır.
 • Güneşten korunmalı ve mutlaka güneş koruyucu krem kullanılmalıdır.

0 232 371 63 63

0 532 243 43 42

Severek yaptırılan dövmeler kimi zaman insanlar için kurtulması gereken bir durum haline gelebilmektedir. Dövme silmede; cerrahi, dermabrazyon, kimyasal peeling veya karbondioksit lazer kullanılabilir. Ancak bu yöntemlerin yara izi oluşturma, kahverengi veya beyaz leke bırakma olasılıkları yüksektir.

Dövme silmede en iyi tedavi, deriye zarar vermeden dövme boyasını özel olarak yakalayıp parçalayan lazer sistemleridir. Q-switched Nd-YAG Lazer’ler, çok yakın geçmişe kadar dövme silmede kullanılan teknolojiydi. Bu tip lazerler saniyenin milyarda biri aralığında atım yaparak dövme boyasını deri altında parçalayarak vücuttan dışarı atılmasını sağlardı. Ancak dövme boyasının tamamı dışarıya atılmıyordu.

Pico lazer, dövme silmede kullanılan en yeni ve en etkili sistemdir.  Önceki dövme silme lazerleri, nano-saniye (saniyenin milyarda biri) sürede atım yaparlarken, Pico-saniye lazerler enerjisini saniyenin trilyonda biri zamanda gönderir. Böylece çok daha hızlı atımlara bağlı olarak dövme boyalarını çok daha küçük parçalara ayırabilme özelliğine sahiptir. Bu da daha az tedavi süresi, daha az komplikasyon ve daha iyi sonuçlar anlamına gelir.

DOKTORUNUZA SORUN

info@mest.co
​​​​Folkart TIME 1.Blok -  Ofis 602 Bornova / İZMİR


 • Pico lazerde atım süresi picosaniye aralığında yani saniyenin trilyonda birinde gerçekleşir. Bu sayede pico lazerler deri içine yerleşmiş dövme boyası partiküllerini çok daha küçük parçalara ayırabilir. Dövme boyası parçalarını bir kayaya benzetecek olursak nanosaniyede çalışan klasik dövme silme lazerleri bu kayadan taşlar koparırken, picolazerler bu kayayı adeta kum taneleri kadar kırıntılara dönüştürür. Bu kadar küçük parçalara ayrılan boya partikülleri vücudun kendi hücreleri tarafından kolaylıkla ortamdan uzaklaştırılır.
 • Klasik dövme silme lazerleri, ısı üreten ışık enerjisi (fototermal etki) tarafından dövme pigmenti parçacığı ile etkileşir. Isı, melanosit olarak adlandırılan derimizin rengini oluşturan hücrelere zararlı olabilir. Bu durum cildimizde açık renkli leke oluşumuna neden olabilir. Pico lazerin ultra kısa atım süresi, ışık enerjisinin dövme parçacıklarıyla yalnızca fotomekanik veya akustik biçimde etkileşime girmesini sağlar. Bu ısı etkisi olmadan dövme pigmentini parçalayan bir şok dalgası gibidir. Isı etkisinin olmaması leke oluşumunu engeller. 
 • Çok renkli dövmeler, geleneksel dövme lazerlerinin dalga boylarına tam cevap vermez. Ancak Pico lazerin ultra kısa atım süresi, fotomekanik etki ile boya partiküllerini çok küçük parçalara ayırır. Bu özellik pico lazerin renk ayırımı yapmadan her dövmede kullanılabileceği anlamına gelir. 
 • Önceden lazerle tedaviye başlamak için dövmenin en az 1 yıl önce yapılmış olması gerekmekteydi. Pico lazer’de ise yeni yapılmış dövmeye bile rahatlıkla işlem yapılmaktadır, belli bir süre bekleme şartı yoktur.​
 • Pico lazer tedavisi, toplam seans sayısını klasik dövme silme lazerlerine göre yarıya indirir.